V súčasnosti už počas menštruácie máme na výber z viacerých hygienických pomôcok, o ktorých ešte prednedávnom nebolo ani chýru, ani slychu. Okrem vložiek alebo tampónov si už dnes vyberať aj sppomedzi menštruačných nohavičiek, húb alebo kalíškov. Práve poslednému spomínanému sa budeme venovať aj v nasledujúcom článku!
Silikón sa vám dokonale prispôsobí
Menštruačný kalíšok je v podstate taká malá silikónová nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas obdobia menštruácie. Má tvar ako lievik so stopkou na konci a veľkosť približne 5 centimetrov. Nemusíte sa báť – vyrába sa hlavne z antialergického lekárskeho silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný. Táto hygienická pomôcka funguje na trochu inom princípe ako vložky či tampóny, pretože kalíšok menštruačné tekutiny nepohlcuje, ale iba odvádza a uskladňuje. Menštruačné kalíšky sa po použití ani nevyhadzujú, pretože po vybratí sa z nádobky tekutiny jednoducho vylejú. Bez problémov vydržia od 5 až do 15 rokov (konkrétnu životnosť udáva aj výrobca). Ak kalíšok totiž nezmení svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť. Existujú síce aj jednorazové kalíšky, ktoré sa klasicky zahadzujú, no trochu popierajú jeden z princípov menštruačných kalíškov, ktorým je ekologickosť.
Veľké zdravotné benefity
Čo sa týka veľkosti, silikónové kalíšky na dlhodobé používanie majú zvyčajne dve veľkosti. Ako si teda vybrať správnu veľkosť menštruačného kalíška? Ten väčší je určený ženám po pôrode alebo po tridsiatom roku života, menší je zasa vhodný pre ženy, ktoré nerodili prirodzenou cestou a ženám pred tridsiatkou. Oproti tampónom a vložkám má menštruačný kalíšok množstvo výhod. V prvom rade má kalíšok jednu zdravotnú výhodu, pretože môže zabrániť výtokom, svrbeniu a vážnejším ochoreniam. Je to z toho dôvodu, že krv totiž odteká priamo do nádobky a nemá kontakt s pošvou. Menštruačné kalíšky ďalej zabezpečujú stabilizované vaginálne pH, pretože ich používaním sa nevysušuje pošvová sliznica a nenarušuje mikroflóra. Z produktu, ktorý je vyrobený z nezávadného silikónu, sa tiež neuvoľňujú žiadne vlákna alebo chemické látky. Kalíšok taktiež eliminuje nepríjemný menštruačný pach, ktorý sa pri použití vložiek, tampónov alebo menštruačných nohavičiek môže vyskytovať. Keďže vám jeden menštruačný pohárik vydrží celé roky, veľkou výhodou je aj šetrenie peňazí a nulový odpad. Takže je to aj skvelá ekologická alternatíva jednorazových tampónov a vložiek.
Možno budete mať problém so zavedením
Menštruačné kalíšky majú aj niekoľko nevýhod, o ktorých je treba sa zmieniť. Pre niektoré ženy môže byť napríklad zavádzanie kalíška jemne problematické. Ide najmä o mladšie dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk alebo ženy s myómami či poklesnutou maternicou. Môžu sa objaviť aj problémy so zapasovaním na to správne miesto, ktoré spôsobuje individuálna anatómia každej ženy. Ženy, ktoré ešte nemajú s kalíškom veľkú prax, môžu mať problém aj s jeho vyprázdňovaním. Ak sa totiž vyberá neopatrne, je tu riziko vyliatia tekutiny a vzniku neporiadku, čo môže byť trochu nepraktické, ak si chcete kalíšok vyprázdniť napríklad v práci. Tieto nevýhody sú však oproti početným výhodám len kvapkou vody v mori. Pred začatím používania menštruačného kalíška nezabúdajte na to, že sa o tento produkt budete musieť starať. Spočíva to v sterilizácii vo vriacej vode, ktorú by ste mali previesť pred začatím menštruácie aj po jej skončení. Obvykle sa prevarenie kalíška vo vriacej vode odporúča aj pred úplne prvým použitím, najlepšie po dobu asi 15 až 20 minút, prípadne postupujte podľa nariadenia výrobcu.